30.4.23

17ος Διεθνής Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης «Μέγας Αλέξανδρος»: Τερμάτισε πρώτος ο Χαλκιδικιώτης Αντώνης Παπαδημητρίου

Ο Αντώνης Παπαδημητρίου απο Χαλκιδική (καταγωγή Νικήτη - Ορμύλια )πέρασε πρώτος την γραμμή του τερματισμού στον 17ο Μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης «Μέγας Αλέξανδρος» 30-4-2023, παίρνοντας την πρώτη θέση με 2:26:21.

Λαμβάνοντας μέρος σε ακόμα έναν αγώνα στην Ελλάδα, ο

Youssef Bouissane από το Βέλγιο τερμάτισε στην 2η θέση του αγώνα της Μακεδονίας με χρόνο 2:26:43, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Χρήστος Λαμαρης με 2:30:01. Τέταρτος τερμάτισε ο Κυριάκος Συμιριώτης με 2:40:00, ενώ πέμπτος ήταν ο Αρχιμήδης Καβακίδης με χρόνο 2:40:39.

Η αφετηρία είναι στην κεντρική πλατεία (πεζόδρομος) της Πέλλας, γενέτειρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου και πρωτεύουσα της Αρχαίας Μακεδονίας και συγκεκριμένα μπροστά από το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, δίδεται η εκκίνηση του αγώνα.Ο τερματισμός βρίσκεται στην Παραλία Θεσσαλονίκης – Λεωφόρος Μεγάλου Αλεξάνδρου (ύψος Αγάλματος Μεγάλου Αλεξάνδρου).

Ο  ίδιος δηλώνει :Αισθάνομαι χαρούμενος για αυτή τη διάκριση. Παίρνω πολλά χρόνια μέρος στον Μαραθώνιο αλλά καταφέρνω να τερματίσω μετά από δέκα χρόνια. Μετά το 38ο χιλιόμετρο ο Ρυθμός μου έπεσε, όμως τελικά τα κατάφερα και είμαι χαρούμενος για αυτό» δήλωσε.

Δείτε τα αποτελέσματα αναλυτικά πατώντας εδώ.