31.8.22

Έχασε στα πέναλτι (4-5)ο Αετός Βαρβάρας στην πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στην οποία συμμετέχουν οι Κυπελλούχοι των ΕΠΣ.

Αετός Βαρβάρας – ΠΑΟΚ Κρηστώνης (Κιλκίς )  4-5 στα πέναλτι
Στη σέντρα το Κύπελλο Ελλάδας στις 17:30! Η δράση στον ιστορικό θεσμό αρχίζει σήμερα με τα παιχνίδια της α’ φάσης, στην οποία συμμετέχουν οι Κυπελλούχοι των ΕΠΣ.

47 ομάδες δήλωσαν συμμετοχή και ρίχνονται στη μάχη για το εισιτήριο στην επόμενη φάση, με τα παιχνίδια να είναι νοκ άουτ.

Δύο παιχνίδια αναβλήθηκαν και ένα έχει προγραμματιστεί για την Πέμπτη (1/9).

1η φάση Κυπέλλου Ελλάδας (17.30)

ΤΕΛΙΚΟ Αετός Βαρβάρας – ΠΑΟΚ Κρηστώνης [] [] 2-2 κανον, 3-3 παράταση , 3-4 πεν (46', 90+4', 104' / 43', 90+1', 97' )  Σύμφωνα με τον ΑΕΤΟ 4-5

ΤΕΛΙΚΟ ΑΕ Νέας Σελεύκειας – Αστέρας Σταυρού 0-2 (104' Κακκαβάς, 106' Χατζής)

ΤΕΛΙΚΟ ΠΑΟ Κουτσελιού – Αστέρας Πετριτή 1-2 παρ (88' Κλιτσινάρης / 14' Μαρκόν, 108' Θηραίος)

ΤΕΛΙΚΟ Βατανιακός – ΑΟ Υπάτου [] 0-0, 4-2 πεν

ΤΕΛΙΚΟ Πανθουριακός – Διαγόρας Βραχνεΐκων 0-1 παρ (107' Γκολφινόπουλος)

ΤΕΛΙΚΟ ΑΟ Κατασταρίου – Ναυπακτιακός Αστέρας 0-4 (45' Καραλής, 46' Γεωργουσόπουλος, 49' αυτογκόλ, 89' Πανταζής)

ΤΕΛΙΚΟ Πανελευσινιακός – Απόλλων Αγ.Ιωάννη [] 1-0 (19' Κρητικός)

ΤΕΛΙΚΟ Παναργειακός Ορεστικού – Απόλλων Παραλιμνίου 0-4 (12'-45' Γεωργιάδης πεν, 40' Καριοφύλλης, 52' Κουτζαβασίλης)

ΤΕΛΙΚΟ ΑΕ Καλαμπακίου – Ιωνικός Ιωνίας 0-4 (11'-76' Πολίτης, 61' Μούργια, 90+3' Κεχαγιάς)

ΤΕΛΙΚΟ Αστέρας Τριποτάμου [] – Άρης Πετεινού 4-1 (58'-86' Τασιώνας, 74' Ντόγος, 76' Πιπιλιάρης / 29' αυτογκόλ)

ΤΕΛΙΚΟ ΠΟ Φήκης – Πύρασος Ν.Αγχιάλου 3-0 (36' πεν-39'-41' Σκόνδρας)

ΤΕΛΙΚΟ ΑΕΠ Κοζάνης – Αναγέννηση Άρτας 6-1 (10' Κουλούσιας. 36' Τζημολάκας, 41' αυτογκόλ, 57' Σάλα, 76'-82' Τζελέπης / 66' Χριστογιάννης)

ΤΕΛΙΚΟ Τηλυκράτης – Μολαϊκός 3-0 (16' Σκιαδάς, 79' Γκουντρουμπής, 90' Κυριάκης)

ΤΕΛΙΚΟ Ποσειδών Καρδαμύλων – ΑΕΡΑ Αφάντου 0-7 (22' Νικήτας πεν, 30'-44' Σπαχίου, 45' Αρφαράς, 54' Κόρλος, 58' αυτογκόλ, 90' Αποστολάκης)

ΤΕΛΙΚΟ Ερμής Μελιγούς – Πανκαμαριακός 5-0

ΤΕΛΙΚΟ ΠO Ελασσόνας – Ατρόμητος Παλαμά 3-1 (13'-39' Μουλτσιάς, 90+2' Πανταζής / 41' Παράσχης)

ΤΕΛΙΚΟ Απόλλων Ευπαλίου – Φοίνικας Ν.Επιδαύρου 1-0

ΤΕΛΙΚΟ Πανθρακικός [] – Αλεξανδρούπολη FC [] 1-0 (68' Βάσκος πεν)

ΤΕΛΙΚΟ Βύρων Καβάλας – ΑΣ Γιαννιτσά 2-0 (43' Παντελίδης, 87' )

Άρης Βούλας – ΑΟ Νέας Αρτάκης *Θέμα με τα δελτία των φιλοξενούμενων, ΟΡΙΣΤΙΚΗ η μη διεξαγωγή

Σκόρερς: 47' Κεχαγιάς Δημ.
90+4' Βλαχακης Δημ.
104' Ευσταθίου Χρησ.
Σύνθεση: Βαρβαριωτης-Κωτακης,Γκουτσιος, Παπαγεωργίου,Τρικαλιωτης- Βλαχακης, Μιχαηλίδης Δημ,Κεχαγιας-Ευσταθιου, Μιχαηλίδης Γιώρ,Τσιοτρας!
Αλλαγες: Ηλίας Απ,Κυργιαφινης Γιαν, Τσιαλης Γιωρ.
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Τυχεροί όσοι παρακολούθησαν το σημερινό παιχνίδι του ΑΕΤΟΥ για το κύπελλο Ελλάδος με αντίπαλο την πολύ καλή ομάδα του ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ!
Ένα τρομερό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες που αν και σε περίοδο προετοιμασίας οι παίχτες τους τα έδωσαν όλα για τη πρόκριση.
Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενουμενοι είχαν τη κατοχή της μπάλας χωρίς να απειλήσουν με τον ΑΕΤΟ να κλείνει καλά τους χώρους αλλά να πηγαίνει στο ημίχρονο με το σκορ 0-1 αφού στο 41' προηγήθηκαν οι φιλοξενουμενοι.
Στο 2ο ημίχρονο οι παίχτες μας ήταν πιο επιθετικοί και στο 47' ο Κεχαγιάς με σουτ εκτός περιοχής ισοφάρισε.
Στη συνέχεια χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες με τη πιο σημαντική στο 90' με τους παίχτες μας να χάνουν διπλή μεγάλη ευκαιρία και τους φιλοξενουμενους να προηγούνται στην αντεπίθεση με 1-2.
Στο 94' όμως ξανα ηρθε η ισοφάριση με προβολή του Βλαχακη με τους παίχτες μας να βγάζουν πολλά ψυχικά αποθέματα.
Στην παράταση το παιχνίδι συνέχισε να προσφέρει θέαμα,πάθος,ένταση και έκρυβε αλλά δύο γκολ στη συνέχεια.
Στο 97' με απευθείας φάουλ η Κρηστωνη μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Ευσταθίου να πετυχαίνει το 3-3 στο 104' με κεφαλιά.
Στα πέναλτι οι φιλοξενουμενοι ήταν πιο ευστοχοι και κατάφεραν να πάρουν τη πρόκριση με σκορ 4-5!!!
Αυτή η ομάδα τα τελευταία χρόνια μας προσφέρει τρομερές συγκινήσεις και απίστευτα παιχνίδια που θα τα θυμόμαστε για χρόνια όπως ήταν και το σημερινό!
Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ για την πρόκριση!
Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που ήταν σήμερα δίπλα μας!
Συγχαρητήρια σε αυτά τα παιδιά για την εμφάνιση και τη προσπάθεια που έκαναν σ αυτό το συγκλονιστικο παιχνίδι που όσοι ήταν στο γήπεδο το ευχαριστήθηκαν!
Αξίζει τη στήριξη μας αυτή την ομάδα και τη φετινή χρονιά που απ το πρώτο επίσημο μας χάρισε ένα τρομερό παιχνίδι!