Ευκαρπία - ΜΕΝΤ
ΚΑΟΧ - Μαχητές Πειραματικό Πεύκων
Πολύγυρος - Αρετσού Καλαμαριάς

Ρεπό: Πανσερραϊκός, Μακεδονικός

Το 2/2 στο 2022 έκανε στις  (30/01) ο Μακεδονικός, επικρατώντας με σκορ 85-73 επί του ΑΟ Πολυγύρου και πετυχαίνοντας την πέμπτη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα του 4ου ομίλου της Β Εθνικής!

Οι Χαλκιδικιώτες, που είχαν σε τρομερή βραδιά τον Βαφειάδη, προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως οι «πράσινοι» βρήκαν άμεσα απαντήσεις και πήραν τα ηνία του σκόρ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ακολούθησε επιθετικός μονόλογος για την ομάδα του Σάββα Ντολόπουλου, που βρήκε καλάθια από πολλά διαφορετικά χέρια και πήγε στο ημίχρονο στο +19, ξεπερνώντας τις απουσίες των Αζίζη, Γεωργάκη και Πέργουλη.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τον Πολύγυρο να δοκιμάζει στο τελευταίο δεκάλεπτο μια έσχατη αντεπίθεση. Δίχως να δυσκολευτούν, οι παίκτες του Μακεδονικού απορρόφησαν την ορμή των φιλοξενούμενων, σκόραραν σε κρίσιμα σημεία και πήραν τη νίκη με το τελικό 85-73!

Έτσι, οι «πράσινοι» διατηρούνται στην κορυφή του ομίλου, ολοκληρώνοντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος (στην επόμενη και τελευταία, 15η, αγωνιστική ο Μακεδονικός έχει ρεπό).

Επόμενος αγώνας για την ομάδα του Ντολόπουλου στις 13 Φεβρουαρίου, όταν και υποδέχονται τον ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς.

Μακεδονικός-ΑΟ Πολυγύρου 85-73
Δεκάλεπτα: 24-17, 52-33, 72-52, 85-73

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντόγκας-Χατζηκώστας

Μακεδονικός (Ντολόπουλος): Δημητριάδης 2, Αμπαράς 16(3), Ρόπουτης 14(3), Βαρδής 3(1), Γκύζης 11(2), Κομμάτας , Φλιάτης Ι. 17(3), Φλιάτης Γ. 22(2), Πτωχίδης, Φεστσόπουλος, Εμμανουηλίδης.

Πολύγυρος (Τσούρμας): Πιπιλιάρης 11(1), Βαφειάδης 30(7),Καρασίμος 2, Καρασίμος, Μπόλδογλου 4, Καντάρκος 9(1), Κατιρτζίδης 17(2).